Історії про Білгород Київський
Білгород-Київський улюблене місто князя Володимира і найбільше місто Русі X сторіччя
Білгород - найбільше місто Русі Х сторіччя. Його розміри приголомшують, він в 10 разів був більше Києва.

Місцевість Білгорода була заселена з найдавніших часів, про що свідчать залишки поселення трипільської культури середини III тисячоліття до н.е.
У другій половині І тисячоліття тут було укріплене слов'янське поселення. Деякі історики припускають, що це були древлянські землі, які увійшли до складу Київської Русі за княгині Ольги у 946 році.

У 980 році Великий князь Володимир побудував потужне, неприступне місто - фортецю. За оборонними інженерними спорудами та розмірами Білгород в десятому сторіччі був найсучаснішим і найбільшим містом у Русі, значним економічним, політичним і духовним центром, а також резиденцією Володимира і київських князів.

«Володимир заложи град Білгород, и наруби в нь от инех городов, и много людий сведе во нь; бе бо любя град сь» - пише Троїцький літопис у 991 р.
Сучасники Володимира бачили з яким особливим завзяттям, прагненням він ставився до розбудови міста Білгород, тому записали в літопису, що він любить це місто більш за всі міста Русі.
Похід Володимира з дружиною на Корсунь (з Радзивілівського літопису XIII ст.)
Князь Червоне Сонечко збирав всюди у Білгород вітязів для боротьби з печенігами. Після ратної праці тут відпочивав Добриня Микитович, він же — літописний Добриня.
Тут і проходили описані в билинах славетні бенкети Володимира. Саме на них Ілля Муромець випивав за здоров'я князя Володимира почесну чару о пів на третину відра. Тут проводилися військові ристалища та поєдинки богатирів. Звідси дружина богатирська виїжджала на битви з «поганами» і сюди поверталася з великими перемогами.
візуалізація білгорода X століття. місто складалося 3 диниця, посаду, острогу
У єпископській ієрархії престолів, Білгород споконвіку займав перше місце. Цей факт засвідчений офіційним списком митрополій Константинопольського патріархату
Найбільшого розквіту місто досягло за Рюрика Ростиславича. 1181-го він відступив Всеволоду Святославичу Київ, «а собі взявши всю Руську землю». Своїм стольним градом Рюрік обрав Білгород, перебудував у ньому своє подвір'я.

Вже з 992 року у Білгороді існувало єпископство. Єпископи Київський, Новгородський та Білгородський могли створити необхідний собор трьох, який міг самостійно, не звертаючись кожний раз до константинопольського патріарха, вирішувати церковні справи. На думку М.С. Грушевського, Білгород у кінці Х ст. міг бути центром самостійної єпархії, про існування якої знали у Візантії.
У єпископській ієрархії престолів, Білгород споконвіку займав перше місце. Цей факт засвідчений офіційним списком митрополій Константинопольського патріархату, складеним в останні роки правління візантійського імператора Мануїла I Комніна (1143-1180) і зберігся в єдиному рукописі - cod. Athenisensis 1371 (XII/XIII ст.) Для історії Руської церкви він важливий тим, що містить переліки єпископій кожної митрополії, який починається саме з Білгородської, продовжується Новгородською,Чернігівською, Полоцькою, тощо (перший в списку - головніший).
ПоливI'яні плитки, які вироблялися в Білгороді
На сьогодняшній день стародавній Білгород, як місто-фортеця, чудово зберігся, в якому є дитинець і посад, величезні оборонні вали, залишки стінового фрескового розпису золотом храму Святих Апостолів, центральний узвіз, гончарні і металургійні горни, поварні на дитинці, де готувалися неперевершені страви для бенкетів князів; старовинний цвинтар Х-ХІ століття, на якому є багаті поховання місцевої знаті, дружинників, особливе поховання вікінга в ладді.
Ми пропонуємо створити історико-археологічний та парковий комплекс з туристичними локаціями, які описані в розділі Програма розвитку, в поєднанні з містами відпочинку, об'єктами харчування, місцями торгівлі, сувенірними лавками, спортивними локаціями.
Якщо Вам сподобалась стаття, будь ласка поділіться нею зі своїми друзями та знайомими. Допоможіть зробити унікальну історію Білгорода відомою!