Храм святих Апостолів відрізняється рідкісним на той час багатим оздобленням. Літописні свідчення підтверджуються археологічними розкопками останків собору Апостолів, які виявили різнокольорові поливні підлоги, фресковий і золотистий розпис стін, що справді підтверджують його пишність. Закінчення будівництва цієї церковної споруди вважалося її будівельниками, як одна з найважливіших подій державного життя. І тому була ознаменована влаштуванням особливого бенкету, з багатими дарами представникам духовенства не лише Білгородської єпархії, а й усієї Київської Русі. Неподалік собору Апостолів виявлено останки ще одного трохи меншого храму, ніж церква святих Апостолів, але досить великого чотиристовпного храму, в якому в 1189 був похований єпископ Максим. Вважають, що храм був усипальницею білгородських єпископів.
У єпископській ієрархії престолів, Білгород споконвіку займав перше місце. Цей факт засвідчений офіційним списком митрополій Константинопольського патріархату, складеним в останні роки правління візантійського імператора Мануїла I Комніна (1143-1180) і зберігся в єдиному рукописі - cod. Athenisensis 1371 (XII/XIII ст.); для історії Руської церкви він, важливий тим, що містить переліки єпископій кожної митрополії, який починається саме з Білгородської, продовжується Новгородською,Чернігівською, Полоцькою, тощо (перший в списку - головніший).
З часу заснування єпископської кафедри Білгород завжди зберігає свою окрему єпископію, і в літописах згадуються імена єпископів: Микита, Микита ІІ, Стефан, Лука, Миколай, Микита ІІІ, Феодор, Максим, Адріан, Діонісій, Петро, Григорій, Іоан, Кіріней, Алексій, Кирило.
Від 18 жовтня 2007 року рішенням Священного Синоду УПЦ відновлюється древня Білогородська вікарна кафедра, куди було призначено архієпископа Миколая.
21 грудня 2017 року рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви був обраний єпископом Білогородським, вікарієм Київської Митрополії та ректором Київської духовної академії і семінарії архімандрит Сільвестр (Стойчев).
Білгородські єпископи грали активну роль в міжнародній політиці, наприклад: Білгородський єпископ Петро на Леонському соборі в 1244 році представляв Інтереси Русі і був посланцем від Константинопольскої церкви у питанні про об'єднання Грецької і Римської церков.