Програма розвитку історико-археологічного та паркового комплексу
Білогородки
Розуміння значущості історії Білгорода в поєднанні з мальовничою природою, спонукає нас ініціювати створення історико-архітектурно-паркового комплексу. Він призведе до зміцнення державності України, надасть поштовх до економічного підйому і добробуту Білогородської громади. Комплекс стане приємним місцем відпочинку мешканців Києва і області, вплине на розвиток туристичної галузі. Нижче на сучасній карті розташовані межі Білгорода Х століття з запропонованими локаціями і детальним описом.
СХЕМА СТАРОДАВНЬОГО МІСТА БІЛГОРОД НА СУЧАСНІЙ МАПІ З МАЙБУТНІМИ ЛОКАЦІЯМИ
Список локацій
1. Дитинець
1.1. Собор Святих Апостолів
1.2. Поварні
1.3. Оглядовий майданчик з троллеєм на інший берег річки Ірпінь
2. Посад південний
2.1. Брама південно-східна
2.2. Горни металургійні і гончарні
2.3. Стежка по стародавніх валах
2.4. Колодязі "Білогородський кисіль"
2.5. Цвинтар Х-ХІ століття
3. Посад північний
3.1 Брама східна
3.2 Ринок з екоїжею і екопродуктами
4. Брамів узвіз
4.1. Брама західна
4.2. Колодязь
4.3. Розвідний міст
5. Набережна
5.1. Укріпспоруди - доти ІІ світової війни.
5.2. Кафе
5.3. Спортивні, дитячі майданчики
5.4 Велодоріжки на набережній та в Центральному парку №6, пішохідні доріжки
5.5. Зона барбекю
5.6. Підготовлена територія для проведення свят, фестивалей, турнірів, вечірок, з підведенням комунікацій до тимчасових споруд
5.7. Зони відпочинку
6. Центральний Білогородський парк.
Парковки
Р1 - парковка біля пам'ятника солдату
Р2 - парковка біля західної брами
Р3 - парковка на набережній біля розвідного мосту
Р4 - парковка біля східної брами
Білгород
Опис схеми історико-археологічно-паркового комплексу
  1. Дитинець
Дитинець - найбільш укріплена частина міста, по суті «місто в місті», яке забезпечувало життєдіяльність самого князя, його сім'ї, військової дружини та величезного штату придворних.

В ньому знаходився палац, скарбниця, бібліотека, поварні, пекарні, склади, в тому числі військові, стайні, майстерні, будинки дружинників, знаті, обслуги, а також Храми, будинок єпископа і його сім'ї та ін.
Тут кипіло політичне і духовне життя. Звідси в різні періоди йшло управління Руссю. Тут проходили події, які впливали на розвиток Русі, як у внутрішній політиці так і у зовнішній.

Тут проходило можливо саме велике і пишне весілля за всю історію Русі, на якому були присутні біля 20 князів. У 1189 році Рюрик одружив сина Ростислава на доньці Всеволода Юрійовича - Верхуславі.

З цього всього видно, що Білгород був значущим і величним містом в Київській Русі.
ДИТИНЕЦЬ НА СУЧАСНІЙ МАПІ З ЛОКАЦІЯМИ
Пропонуємо об'єкти для сторення музейного комплексу, які є пам'ятниками історії, досліджені і законсервовані, а також не забудовані сучасними будівлями:
1.1
1.1
Собор святих Апостолів
Собор був шедевром Русі з багатою історією. Пропонуємо збудувати храм навколо залишків стародавнього фундаменту. Архітектуру зробити або наближено до попереднього або сучасну. Діючу церкву розташувати на першому поверсі, а в цоколі - музей з відкритою виставкою залишків стародавнього собору. Також розмістити стародавні артефакти, знайдені раніше при розкопках археологічними експедиціями, які наразі зберігаються в сховищах музеїв України.
1.2
1.2
Князівські поварні
кухні, на яких готували вишукані бенкети. Пропонуємо їх зробити доступними для загального кола громадськості, накривши їх скляною спорудою, через яку можна розглядати деталі, не пошкоджуючи старовину.
1.3
1.3
Мисова частина дитинця
Виходить в бік річки Ірпінь, яку можна використовувати, як оглядовий майданчик в поєднанні з сучасним аттракціоном - троллєй.

Нижче представляємо перелік локацій в Дитинці з детальним описом.
1.1
Собор-музей Святих Апостолів
Собор Апостолів - був видатним пам'ятником старокиївської архітектури. Являв собою величну шестистовпову споруду.
ВІЗУАЛІЗАЦІЯ. ЗАГАЛЬНИЙ ВИГЛЯД СОБОРУ АПОСТОЛІВ
ВІЗУАЛІЗАЦІЯ. СОБОР СВЯТИХ АПОСТОЛІВ: ПЕРШИЙ ПОВЕРХ - ЦЕРКВА, В ЦОКОЛІ - МУЗЕЙ
Собор Апостолів - був видатним пам'ятником старокиївської архітектури. Являв собою величну шестистовпову споруду. Церква була побудована «висотою ж і величиною значна, і всякою іншою окрасою дивовижно прибрана» - пише Іпатіївський літопис. Читати далі...
Храм святих Апостолів відрізняється рідкісним на той час багатим оздобленням. Літописні свідчення підтверджуються археологічними розкопками останків собору Апостолів, які виявили різнокольорові поливні підлоги, фресковий і золотистий розпис стін, що справді підтверджують його пишність. Закінчення будівництва цієї церковної споруди вважалося її будівельниками, як одна з найважливіших подій державного життя. І тому була ознаменована влаштуванням особливого бенкету, з багатими дарами представникам духовенства не лише Білгородської єпархії, а й усієї Київської Русі. Неподалік собору Апостолів виявлено останки ще одного трохи меншого храму, ніж церква святих Апостолів, але досить великого чотиристовпного храму, в якому в 1189 був похований єпископ Максим. Вважають, що храм був усипальницею білгородських єпископів.

У єпископській ієрархії престолів, Білгород споконвіку займав перше місце. Цей факт засвідчений офіційним списком митрополій Константинопольського патріархату, складеним в останні роки правління візантійського імператора Мануїла I Комніна (1143-1180) і зберігся в єдиному рукописі - cod. Athenisensis 1371 (XII/XIII ст.); для історії Руської церкви він, важливий тим, що містить переліки єпископій кожної митрополії, який починається саме з Білгородської, продовжується Новгородською,Чернігівською, Полоцькою, тощо (перший в списку - головніший).

З часу заснування єпископської кафедри Білгород завжди зберігає свою окрему єпископію, і в літописах згадуються імена єпископів: Микита, Микита ІІ, Стефан, Лука, Миколай, Микита ІІІ, Феодор, Максим, Адріан, Діонісій, Петро, Григорій, Іоан, Кіріней, Алексій, Кирило.

Від 18 жовтня 2007 року рішенням Священного Синоду УПЦ відновлюється древня Білогородська вікарна кафедра, куди було призначено архієпископа Миколая.

21 грудня 2017 року рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви був обраний єпископом Білогородським, вікарієм Київської Митрополії та ректором Київської духовної академії і семінарії архімандрит Сільвестр (Стойчев).

Білгородські єпископи грали активну роль в міжнародній політиці, наприклад: Білгородський єпископ Петро на Леонському соборі в 1244 році представляв Інтереси Русі і був посланцем від Константинопольскої церкви у питанні про об'єднання Грецької і Римської церков.
1.2
Поварні - княжа кухня
За їх допомогою обслуговувалася вища правляча ланка Білгорода, зокрема князів та їх оточення, духовенства.
ДИТИНЕЦЬ, КНЯЖІ ПОВАРНІ - КУХНІ
На території дитинця існувала "князівська поварня", на якій готували вишукану і смачну їжу для князя, славетних бенкетів, описаних в літописах, для його сім'ї і оточення, військової дружини та духовенства. Читати далі...
Поварні побудовані приблизно у Х ст. на западній стороні дитинця. Зазвичай їх будували недалеко від палацу, щоб їжа була подана гаряча та вчасно, тому висока вирогідність, що поруч з поварнями є залишки князівського палацу і будинку єпископа.

Ці поварні були досліджені, описані та законсервовані. Пропонуємо їх зробити доступними для загального кола громадськості, накривши їх скляною спорудою, через яку можна розглядати деталі, не пошкоджуючи старовину.
1.3
Оглядовий майданчик з троллеєм на інший берег річки Ірпінь
З оглядового майданчику відкривається чудовий мальовничий вид на річку Ірпінь, старовинну дорогу до Галича. Цікавою і веселою розвагою буде зробити троллей звідси вниз через річку Ірпінь на зону барбекю. Назад можна повернутися через розвідний міст, або продовжити прогулянку по набережній.
ДИТИНЕЦЬ, ОГЛЯДОВИЙ МАЙДАНЧИК, ТРОЛЛЕЙ

2. Посад Південний
Південний посад - укріплена південно-східна частина міста площиною 40 га, оточена захисними валами, на яких стояли оборонні стіни з баштами, в'їзними воротами. Тут знаходились церкви, житлові, ремісничі, промислові і торгові квартали, харчове виробництво, шинки, склади.
На посаді йшло щоденне життя зі своїми труднощями і радощами. Згідно наукових досліджень тут проживало в Х - ХІІ столітті від 10 до 12 тисяч людей. З більшою долею вирогідності саме тут відбувались події пов'язані з "Білогородським киселем" і знаходились літописні колодязі.

З зовнішньої сторони валів знаходиться один з найстаріших цвинтарів Русі, де поховані сучасники князя Володимира.
ПОСАД ПІВДЕННИЙ З ЛОКАЦІЯМИ
Пропонуємо об'єкти для сторення музейного комплексу, які є пам'ятниками історії, досліджені і законсервовані, а також не забудовані сучасними будівлями:
2.1
2.1
Брама південно-східна
Захисні ворота з напрямку Боярки. Пропонуємо побудувати браму в історичному контексті в поєднанні з сучасним простором. В брамі розмістити оглядовий майданчик, туалет, а також інші приміщення, згідно потреб. Також оформити вал в розрізі, який являє собою інженерну конструкцію і має дерев'яний каркас з глиною сирцем в середині, накрити цей розріз склом для широкого загалу. Розчистити дорогу-яр, який проходить через ці історичні ворота на обидві боки воріт для прогулянок туристів.
2.2
2.2
Горни металургійні і гончарні.
Вони були досліджені, описані та законсервовані. Пропонуємо їх зробити доступними для загального кола громадськості, накривши їх скляною спорудою, через яку можна розглядати деталі, не пошкоджуючи старовину.
2.3
2.3
Стежка по стародавніх валах
Це чудове відкрите місце для прогулянки на свіжому повітрі. Стежка проходить по валах Посаду навколо староданього міста.
2.4
2.4
Літописні колодязі "Білгородського киселя"
Літописні колодязі "Білгородського кіселя" з «Повісті минулих літ» Нестора Літописця. Являє собою розповідь про чудесне рятування жителів Білгорода від облоги печенігів 997 року. Ми пропонуємо зробити історичну репліку колодязів, як туристичну локацію, з привабливим місцем для фотографування. Надалі використовувати вигляд колодязів для туристичної продукції: футболки, магніти, чашки, тощо.
2.5
2.5
Цвинтар X-XI століття.
Один з найстаріших в Русі. Має христианські і язичницькі поховання воїнів, знаті, мешканців Білгороду. Пропонуємо зробити меморіальний знак з описом археологічних знахідок.
Нижче представляємо перелік локацій в Дитинці з детальним описом.
2.1
Брама південно-східна, конструкція вала в розрізі
Південно-східна брама - фортифікаційна укріплена споруда, яка захищала в'їзд в місто.
БРАМА ПІВДЕННО-СХІДНА З СКЛЯНИМ КУПОЛОМ НА ЧАСТИНІ ВАЛУ
З цього боку робили набіги запеклі вороги Русі - печеніги. Дорога до воріт йшла по вузькому яру 25-30 м глибиною. З одного боку вздовж яру стояли оборонні вали, з розташованими на них стінами Білгорода. Читати далі...
Яр дозволяв згори накрити ворога шквальним вогнем на підступах до брами і мав кут повороту 90 градусів біля самих воріт, що уповільнювало проходження ворогів, унеможливлювало використання тарана для взяття брами через брак простору і дуже ускладнювало потрапляння в місто. Якщо ворог теоретично пройшов перехресний вогонь в яру, якимось чином взяв браму і потрапив у місто, то він опинявся в оборонній пастці - захабі. Захаб виглядав, як рукав, шириною 3 метра і довжиною 500 м, з обох боків якого знаходились оборонні вали, зверху яких стояли забороли, звідки вівся вогонь по нападниках. Цей рукав перетинав весь Посад до наступної оборонної споруди - Дитинця, перед яким був ров, потім вали близько 20 м і стіни Дитинця. Білгород неодноразово був в осаді, але немає ні одного свідчення в Літописах, що Білгород було повністю захоплено. Поєднання особливого рельєфу з оборонними спорудами князь Володимир талановито використав для захисту міста.

Вали мають особливу інженерну конструкцію - дерев’яний зруб, засипаний в середині ґрунтом у поєднанні із сирцевою кладкою і вся конструкція засипана зовні грунтом. Таке рішення було передовим у своєму військово-інженерному рішенні для кінця Х — початку ХІ ст. на території Русі.

Ми пропонуємо побудувати браму на місці попередньої, в історичному вигляді в поєднанні з сучасним простором. В брамі розмістити оглядовий майданчик і інші приміщення, згідно потреб розвитку. Також розкопати і показати вал в розрізі, накрити цей розріз скляною конструкцією для широкого загалу. Розчистити дорогу, яка проходить через браму в бік яру для для огляду історичних локацій.
2.2
Горни металургійні і гончарні
Білгород - в Х ст. був осередком гончарного і металургійного виробництва.
ГОРНИ МЕТАЛУРГІЙНІ І ГОНЧАРНІ ПІД СКЛЯНИМ КУПОЛОМ
Білгород - в Х ст. був осередком гончарного і металургійного виробництва. Тут з місцевої глини виготовляли у великому обсязі предмети кераміки: посуд, знамениті білгородські полив'яні плитки різного кольору і орнаменту, які використовувалися для підлоги і стін, світильники, іграшки та писанки. Читати далі...
Вони мали розмаїття форм, розмірів, орнаментальних композицій. Також в Білгороді займалися металургійним виробництвом та обробкою металу, для виготовлення предметів воєнного, побутового, будівельного, промислового призначення, інструментів та інше.

Ці об'єкти знаходяться на південноу посаді, були досліджені, описані та законсервовані. Пропонуємо їх зробити доступними для загального кола громадськості, накривши їх скляною спорудою, через яку можна розглядати деталі, не пошкоджуючи старовину.
2.3
Стежка по стародавніх валах
Прогулянка по валам - це чудовий час для відпочинку.
ПРОГУЛЯНКА ПО ВАЛАМ
Зараз в світі існує критична проблема з тим, що люди мало рухаються і цим завдають собі шкоди: серцево-судинній системі, нервовій, розумовій. Читати далі...
Пропонуємо зробити на валах на гвинтових сваях помости, які не пошкоджують конструкцію валу, для прогулянок вздовж оборонних валів. Там відкривається чудовий краєвид. Це гарна нагода продовжити прогулянку на свіжому повітрі по історичному комплексу, який дає можливість обійти кордони міста Білгород і заглянути у минуле, відвідавши історичні локації Південного посаду.
2.4
Колодязі "Білогородський кисіль"
Оповідь про "Білгородський кисіль" була засвідчена в Літописі.
ЛІТОПИСНІ КОЛОДЯЗІ З "БІЛГОРОДСЬКИМ КИСЕЛЕМ"
Оповідь про "Білгородський кисіль" була засвідчена в Літописі. Її основа полягає в мудрості однієї людини, яка врятувала місто від розгрому і полону. Історія описана в 997 році Нестором Літописцем у "Повісті минулих літ". Читати далі...
Печеніги підступили до міста і обложили його, знаючи, що князя Володимира і його дружини не має в Білгороді. Вони хотіли взяти місто змором і відрізали всі шляхи для доставки їжі. Коли жителі вже вирішили здатися від голоду і відкрити ворота ворогам, один старець порадив, як обвести навколо пальця печенігів. Він запропонував вирити дві ями, де заховати зварений кисіль з останніх залишків зернових. І коли жителі запросили до себе на перемови представників нападаючої сторони, то показали їм, як вони чудово справляються і сама земля іх годує, дістаючі відрами їжу прямо із землі, тому вони даремно витрачають час і сили на марну осаду. Печеніги повірили і покинули Білгород. Князь Володимир за виявлену кмітливість назвав старця "Киселем" і з того часу пішов род Киселів.

Ми пропонуємо зробити історичну репліку колодязів, як туристичну локацію, з привабливим місцем для фотографування.
2.5
Цвинтар Х-ХІ століття
Під південно-східним валом Посаду знаходиться один із найстаріших цвинтарів Русі Х - ХІ століття.
МЕМОРІАЛ СТАРОДАВНЬОГО ЦВИНТАРЯ
Під південно-східним валом Посаду знаходиться один із найстаріших цвинтарів Русі Х - ХІ століття. Глибина могильних ям в основному коливається 0,6–1,0 м від сучасної поверхні. У досліджених похованнях зафіксовано елементи як християнської, так і язичницької обрядовості. Читати далі...
У більшості своїй - це поховання з інвентарем, що представлені фрагментами керамічного посуду, пряслицями з каменю та глини, фрагментами браслетів, скроневими кільцями, необробленими фрагментами пірофіліту, кістками тварин, цвяхами від труни. У деяких похованнях зафіксовано рештки парчевих пов’язок, тканих золотими або срібними нитками, що знаходилися в районі шиї або на грудях. Орнамент, що вишитий на комірах, нагрудних вставках або пов’язках на голову зображував кола, плетінку, розетки, сітку ромбів тощо. Гаптування виконувалося технікою «в прокол» або «в прикріп». Використовувався шовк в Х ст. з Візантії, але крім нього залучали тканини іранського або середньоазійського походження. Є одне із поховань за обрядом кремації, яке виявлено на території цвинтара так зване «у човні» або «лодья», у яких ховали людей із високим соціальним статусом. Крім плавального засобу в могилу клали похоронні дари, які відповідали статусу померлого і могли стати в нагоді йому в потойбіччя. Імовірно, покійник вирушав кораблем чи човнем в потойбічний світ. Унікальний опис обряду спалення в човні вождя русів із рабинею залишив арабський мандрівник і письменник 1-ї половини X століття Ібн-Фадлан.
Ми пропонуємо зробити меморіальний знак з описом археологічних знахідок з облаштуванням території.

3. Посад Північний
Північний посад (або окольний град, острог) - укріплена північна частина міста площиною 45 га, оточена захисними валами, на яких стояли оборонні стіни з баштами, в'їзними воротами, через які проходив Київський шлях, який був частиною суходольного шляху Київ - Регензбург.
Тут знаходились церкви, житлові, ремісничі, промислові і торгові квартали, харчове виробництво, шинки, склади. Зафіксовано залишки металургійного комплексу та майстерні виробничого характеру. Острог був менш захищений, ніж Дитинець і Південний посад. Згідно археологічних данних, оборонні вали не мали в середині дерев'яну конструкцію наповнену сирцем.
ПІВНІЧНИЙ ПОСАД З ЛОКАЦІЯМИ
Пропонуємо об'єкти для сторення музейного комплексу:
3.1
3.1
Брама східна
Захисні ворота з напрямку Києва. Ії історичне місцезнаходження співпадає з центральною частинию Білогородки, де поруч - ринок, ЖК "Білий шоколад", школа, проходить вздовж центральна вулиця Володимирська і траса Р04. Завдяки цьому брама може мати багато відвідувачів, що робить доцільним зробити її одним із історичних і сучасно - соціальних, технологічно - інформаційних центрів.
3.2
3.2
Ринок
Існуючий ринок Білогородки. Знаходиться біля брами і має зручне розташування. Пропонуємо зробити реконструкцію існуючого ринку у сучасний зручний простір, де гості Білгорода зможуть купити домашні натуральні продукти, сувеніри.
3.1
Брама східна
Від давнини до сьогодення
БРАМА СХІДНА НА СУЧАСНІЙ МАПІ
Пропонуємо побудувати браму в історичному контексті в поєднанні з сучасним простором. Читати далі...
В брамі розмістити інформаційно-туристичний центр. А також розмістити музей міста Білгорода - Білогородки, від давнини до сьогодення. Повернути з фондів, музеїв археологічні знахідки, які відносяться до Білгорода. Розташувати у брамі кафе, сувенірний магазин, кімнату матері і дитини, туалет, а також інші приміщення, згідно потреб.
3.2
Ринок з екоїжею і екопродуктами
На території існуючого ринка Білогородки, який знаходиться біля брами і має зручне розташування, пропонуємо зробити сучасний, зручний, комфортний ринок, де гості і мешканці Білгорода зможуть купити домашні натуральні продукти, сувеніри.

4. Брамів узвіз - історична дорога часів Київської Русі з локаціями
Брамів узвіз - пішохідна паркова зона з історичними локаціями, містами відпочинку, кафе з українською автентичною кухнею, сувенірними лавками.
Спускаючись по узвозу можна відвідати західну браму, стародавній колодязь, розвідний міст, набережну, на якій також багато різних локацій. Ця історична дорога, одна із найдавніших в Україні, яка має велику історію, зараз перекрита, навіть місцеві жителі не знають де вона проходить. З однієї сторони є обмеження виходу - на ній викопано копанку прямо на дорозі, а з другого боку, де дорога виходить на вулицю Володимирську - стоїть будівля, загорожена парканом. Ця дорога зараз захаращена деревами і виглядає наче джунглі. Люди скидають у яр сміття, перетворивши дорогу на сміттєзвалище, але є і позитивний момент - завдяки цьому дорога гарно збереглася, в середині вільна від забудов і має історичний рельєф.
РЕКОНСТРУКЦІЯ БРАМОВОГО УЗВОЗУ БІЛГОРОДУ X-XІ СТОЛІТТЯ
4.1
Брама західна
Пропонуємо збудувати браму в історичному контексті, з дизайном, який поєднує сучасніть і стародавні історичні елементи. В брамі можна розмістити об'єкти харчування з панорамним видом на Брамів узвіз, сувенірний магазин, туалет та інше.
БРАМА ЗАХІДНА
4.2
Колодязь
Знаходиться на Брамовом узвозі. Потребує реконструкції до привабливого вигляду. Можливо цим колодязем користувалися за часів Русі, так як він знаходиться на західному шляху. Він є стародавнім, але не відноситься до літописної згадки, як це стверджується на встановленій недалеко кам'яній плиті і на пам'ятці біля колодязя. Добре було б облаштувати сквер з місцем відпочинку.
КОЛОДЯЗЬ НА БРАМОВОМ УЗВОЗІ
4.3
Розвідний міст
Вперше згадується Білгородський розвідний міст у Руському літописі в 1151 році з назвою Брамів міст. Ця назва походила від західної захисної брами Білгорода.
Пропонуємо збудувати на цьому місці розвідний міст в історичному контексті на півострів, де розмістити мангальну зону. Також на це місце з оглядового майданчика на дитинці протягнути троллей над Ірпінем чи швидкісний канатний спуск - це аттракціон, гарантуючий шалене захоплення і незабутні враження

5. Набережна
Набережна Білогородки – мальовниче місце вздовж річки Ірпінь, розташована під крутими схилами стародавнього міста Білгорода. Вона може стати місцем спортивного та сімейного відпочинку.
Тут можна буде провести романтичнчий вечіір з відвідуванням кафе або ресторана, зустрічаючи захід сонця, або відвідати запальний захід фестивалю, посмажити шашлики в колі свої друзів, спіймати рибу на березі. Паралельно річки Ірпінь є оборонні споруди Другої Світової війни - доти, київський укріпрайон ІІ світової війни. Через набережну можна буде потрапити в ліс з веломаршрутами або в центральний парк - з альтанками, скульптурами, фонтанами, доглянутими рослинами.
НАБЕРЕЖНА З ЛОКАЦІЯМИ
5.1
Укріпспоруди - доти ІІ Світової війни
Київський укріплений район (КиУР, УР-1)
СХЕМА РОЗТАШУВАННЯ ДОТІВ БІЛЯ НАБЕРЕЖНОЇ РІЧКИ ІРПІНЬ
Київський укріплений район (КиУР, УР-1) — система оборонних споруд (укріплений район), довготривалих та польових укріплень, інженерних перепон, артилерійських позицій у Київській області, споруджений у період 1929—1941 рр. Читати далі...
Відіграв важливе значення при обороні Києва 1941 року, та частково застосований під час вторгнення російських військ у березні 2022 року.
КиУР складався з трьох ліній оборони. Перша лінія оборони проходила від Дніпра по річці Ірпінь до Білогородки. В Білогородці розташовано біля десятка дотів, деякі багатоярусні.

Перші бої для дотів почались 11 липня 1941 року на західних підступах до міста. З німецькими танками, що наступали по Житомирському шосе, билися доти Центрального опорного пункту (№№ 408, 409, 410, 411, 412). На другий день боїв німці перенесли основний удар в район села Білогородка. Танки не змогли подолати затоплену заплаву р. Ірпінь, а мотопіхота була зустрінута вогнем частин КиУР за підтримки Білгородського опорного пункту (№№ 379, 382, 384, 402, 403).

Частина дотів розташована біля набережної річки Ірпінь, під схилами старовинного міста Білгород (вказані на схемі).
5.2
Кафе
Пропонуємо на набережній побудувати кафе, ресторани з відкритими терасами, великими оглядовими вікнами, музикою і ліхтариками, різноманітною кухнею.
ПРИКЛАД КАФЕ НА НАБЕРЕЖНІЙ
Що може бути краще після чудової прогулянки на свіжому повітрі? Як сповнити романтикою і приємною музикою побачення? Де нагодувати свою сім'ю з дітьми смачно і безпечно? Де можна відчути з кавою і десертом естетичне задоволення, мир і спокій, споглядаючи на чудовий вид на річку в любу погоду? Звичайно, це можливо в затишному кафе або ресторані, де кухню можна б було вибрати на свій смак і погляд. Читати далі...
Пропонуємо на набережній побудувати кафе, ресторани з відкритими терасами, великими оглядовими вікнами, музикою і ліхтариками, різноманітною кухнею. Смачна іжа - це богиня відпочинку, без неї відпочинок ніколи не буде повноцінним. Заклади харчування в поєднанні з сучасними ігровими кімнатами і вуличними майданчиками для дітей будуть протягом року завжди актуальні.
5.3
Спортивні і дитячі майданчики
Рух і спорт стали синонімами здорового життя. Ігри і спортивні вправи, які визивають задоволення - це бажання кожної людини.
ПРИКЛАД СПОРТИВНИХ ЛОКАЦІЙ

Рух і спорт стали синонімами здорового життя. Ігри і спортивні вправи, які визивають задоволення - це бажання кожної людини. Сама природа і набережна з чудовим видом надихають тут зробити пробіжку вранці, зайнятися йогою, зосередитись на спокої, позбутися тривожності, забути про буденність і суєту. Читати далі...
Для цього пропонуємо організувати сучасні і безпечні спортивні майданчики різних напрямків, щоб дорослим і дітям було тут цікаво. Це може бути спортивне знаряддя для роботи з м'язами, тенісні столи, волейбольні/баскетбольні/футбольні майданчики для активного відпочинку, а також зручні локації для медитації та розтяжки. Веселі діти та підлітки можуть займатися тут спортом, що буде здоровою і правильною альтернативою витрачанню часу на гаджети та дворові посиденьки в сумнівних компаніях. Завдяки цьому комплексу вцілому (іжа, прогулянки, історичні локації) буде дуже зручно в одному місці отримати всі необхідні речі: поїсти після заняття спортом, відпочити на набережній, надихаючись природою.
5.4
Велодоріжки, веломаршрути
Набережна - чудове красиве місце вздовж річки Ірпінь під старим Білгородом, з виїздом в екологічний ліс або в Центральний парк Білогородки.
ВЕЛОДОРІЖКИ НА НАБЕРЕЖНІЙ З ВИЇЗДОМ В ЛІС І ЦЕНТРАЛЬНИЙ ПАРК


Набережна - чудове красиве місце вздовж річки Ірпінь під старим Білгородом, з виїздом в екологічний ліс або в Центральний парк Білогородки. Тут можна провести прекрасний сімейний час з неймовірною прогулянкою на велосипедах. Читати далі..
Зараз набуває популярності спільний сімейний відпочинок з прогулянкою на велосипедах. Це весело, корисно для здоров'я, зближує сімейні стосунки. Саме тут можна буде прокатитися на свіжому повітрі вздовж річки Ірпінь, з гарним видом на простір. З набережної можна буде поїхати в ліс, вдихаючи смачне і корисне повітря соснового лісу, де можна вибрати доріжки різної складності, або поїхати в розкішний Центральний парк вздовж річки Бочанки. Далі можна буде виїхати на Південний посад і повернутися на набережну через Брамів узвіз на парковку Р3. Також на набережній будуть зони відпочинку, кафе, зона барбекю, спортивні і дитячі майданчики, що задовольнить всі потреби і зробить відпочинок - повноцінним.

Пропонуємо побудувати на набережній окрему від пішоходів велодоріжку, щоб вона не заважала пішоходам і була безпечною для них, з чудовим покриттям. В лісі прокласти веломаршрути різної складності з зупинками, де можна відпочити, випити води, сходити в туалет. Також організувати якісні і безпечні, навіть для дітей, веломаршрути по всій Білогородці, які будуть закольцовані з набережною.
5.5
Зона барбекю
Велике доповнення до відпочінку - це завжди смачна їжа. Зона барбекю - відмінне місце, з прекрасним краєвидом, чистим повітрям, чудовою компанією.
ПРИКЛАД ВІДПОЧИНКУ


Велике доповнення до відпочінку - це завжди смачна їжа. Зона барбекю - відмінне місце, з прекрасним краєвидом, чистим повітрям, чудовою компанією. Сюди можна буде потрапити з набережної через Брамів міст або троллей. Це місце, природним чином відокремлене від загалу відпочиваючих річкою Ірпінь. Читати далі...
Відсутність великих забудов, широкий краєвид на природу, з іншої сторони вид на старе місто Білгород, роблять це місце особливим і незабутнім. Сюди захочеться прийти ще раз. Тут можна буде закинути вудки, викупатися, пограти у фрізьбі чи бадмінтон. Тут можна посмажити їжу. Особливо цінно те, що є можливість самому приготувати зі своїх продуктів своїм улюбленним способом найсмачнющі блюда. В критих альтанках зі столом і лавками, можна буде сидіти компанією або сімейним колом, бути захищенними від дощу і сонця, невимушенно спілкуватися і їсти разом. На місці будуть присутні вуглі для вогню і самі барбекю, де можна готувати. Тут незабутньо можна провести час. Охорона, вода, туалети, корзини для сміття і недалеко паркінг - зроблять це місце культурним, чистим, естетичним місцем відпочинку.

Пропонуємо поставити альтанки зі столами і лавками для спілкування і приймання їжі, що зручно захищають від сонцю та дощу. Поставити барбекю поруч з кожною альтанкою, вуглі, баки для сміття. Організувати забор води для миття рук і посуду, туалет.
5.6
Підготовлена територія для проведення свят, фестивалей, турнірів
ПРИКЛАД ОРГАНІЗАЦІЇ СВЯТ, ФЕСТИВАЛІВ



Історико-архитектурний комплекс з зонами відпочинку і чудовою природою буде магнітом для жителів Київської області і всієї України, а також туристів з інших країн. Посилити притяжіння можливо організацією свят і фестивалів, концертів, змагань на набережній в Білородці. Читати далі...
Свято - це особливий день, який ми чекаємо з натхненням; спалах радісних емоцій, які виходять за межі буденності; спогади на пам'ять, які закарбовуються з дитинства. Подарувати таке свято можна в цьому надзвичайному місці. Набережна може виступати майданчиком для ярмарок на Різдво, Новий Рік, національні свята. На набережній або на іншому березі річки достатньо місця для організації концертів і фестивалів. Це зручна локація для таких гучних заходів, бо знаходиться на окраїні Білогородки під схилами, що не буде заважати місцевим жителям, і недалеко від столиці.
5.7
Зона відпочинку
На набережній в Білогородці можна перевести подих від важких робочих буднів і насолодитися природою.
ПРИКЛАДИ ВІДПОЧИНКУ



Сімейний відпочинок - приємна необхідність нашого буття. Завжди хочеться знайти таке місце, в якому може відпочити і душа, і тіло. Іноді є природа, але не має зручностей, або є зручності, як в ТРЦ, але не має природи, свіжого повітря, не побачиш зірок або заходу сонця. На набережній в Білогородці можна перевести подих від важких робочих буднів і насолодитися природою. Читати далі...
Тиша, яку перебиває тільки дитячий сміх, небо, на яке можна дивитися нескінченно, річка і неосяжна далечінь, яка розгортає і насичує душу спокоєм - все це можна буде знайти тут, на Білогородській набережній. Вздовж річки Ірпінь можна облаштувати на березі помости для рибалок з лавками для відпочинку. На газоні можна організувати лежаки, зони для сімейного пікніку. Пропонуємо також зробити зони з навісами від дощу, щоб в любу погоду можна було залишитись на природі, не зважаючи на природні явища.
6. Центральний Білогородський парк
В Білогородці протікає в сторону старовинного Білгорода річка Бочанка. Вона впадає перпендикулярно в річку Ірпінь. Повз річки Бочанки прокладена зараз бетонна дорога, яка супроводжується великими деревами. Унікальність цієї річки в тому, що до неї можна зручно потрапити з любої частини Білогородки.
Ми пропонуємо розвинути цю територію в білогородський Центральний парк. Ми вважаємо, що в такому швидкозростаючому селі обов'язково має бути місце для зручної приємної прогулянки серед дерев. Парк стане прикрасою села і приємним продовженням відвідування історико-археологічного центру. Для цього потрібно облагородити дорогу, почистити іі і прилеглу територію від сміття, обрізати дерева по необхідності, прикрасити фонтанами, альтанками, лавками, скульптурами, доглянутим красивими рослинами.
ПРИКЛАДИ ВЛАШТУВАННЯ ПАРКУ

Парковки
Р1 - парковка біля пам'ятнику солдату
Р2 - парковка біля західної брами
Р3 - парковка на набережній біля розвідного мосту
Р4 - парковка біля східної брами
ОРІЄНТОВНА СХЕМА ПАРКОВОК
Цей проект не є остаточною версією, всі рішення як і яким чином буде розбудовуватися історико-архітектурно-парковий комплекс приймає виключно Білгородська громада та державні профільні установи.
Білогородка являє собою унікальне історичне місце, вивчення якого в історичному контексті заповнює прогалини розуміння нашої історії.
Цей комплекс допоможе нашій нації знати і бачити нашу історію, яку намагалися постійно стирати. БІлогородка може бути одним з самих розвинутих міст в Європі: з такою унікальною історією, надзвичайним місцезнаходженням, поєднанням природних ланшафтів.
В Білогородці - всі об'єкти старовини після дослідження були законсервовані і збереглися.
Важливо саме зараз зробити це місце відомим всій країні і будувати історичний комплекс, щоб історія Русі не була непоправно і безповоротно втрачена! Сьогодні не всі розуміють цінність нашого історичного надбання, але коли зрозуміють - можливо вже буде пізно. Наприклад, в Києві вже неможливо відновити цілісний комплекс міста-фортеці тисячорічної давнини, бо історичні місця забудовано, пам'ятки історії роздроблені, а ще багато зруйновано. В Білогородці - всі об'єкти старовини після дослідження були законсервовані і збереглися. Нам тільки треба їх дістати і зробити доступними для всіх, розширити їх сприйняття реконструйованними історичними архітектурними об'єктами, доповнити сучасними зручностями і розбавити місцями відпочинку.