Історії про Білгород Київський
Пир на весь світ! Як у 1188 році в Білгороді відгуляли найграндіозніше весілля Русі
Візуалізація наречених Верхуслави і Ростислава
Бенкет на весь світ: найпишніше весілля Русі в 1188 році у Білгороді

У 1188 році Русь стала свідком однієї з найграндіозніших подій своєї історії — весілля у Білгороді (Білогородка, Київська обл.) княжича Ростислава, сина князя Рюрика, з Верхуславою, дочкою великого князя Всеволода Юрійовича, відомого як Велике Гніздо. Ця подія, описана в літописах, стала символом могутності та багатства Русі.

"... послав князь Рюрик князя Гліба [Юрійовича, шурина свого, з жоною, тисяцького Славна [Борисовича] з жоною, [боярина] Чюрину з жоною [та] інших многих, бояр із жонами до Юрійовича до великого Всеволода в Суздаль по Верхуславу за Ростислава, [сина свого]. І на Борисів день оддав Верхуславу, дочку свою, | великий князь Всеволод. І дав він за нею многе-множество, без числа, золота і срібла, а сватів обдарував великими дарами і з великою честю одпустив, їхав же він за милою своєю дочкою до трьох стоянок, і тужив за нею отець і мати, тому що вона була мила їм обом і молода, маючи вісім літ."
Зображення Всеволода Велике гніздо (1154 - 1212)
Шлях до шлюбу: дипломатія і честь
Весільні приготування почалися задовго до самої церемонії. Князь Рюрик відправив у Суздаль посольство на чолі з князем Глібом Юрійовичем, шурином Ростислава, та численними боярами, щоб просити руки Верхуслави. Великий князь Всеволод погодився і, згідно з літописами, віддав дочку заміж з «многим множеством» золота й срібла. Це свідчило про високий статус весілля та його значення для політичного союзу між могутніми князівськими родами. Прощання з донькою стало болісним для батьків: князь Всеволод та його дружина супроводжували її аж до трьох стоянок, оплакуючи розлуку. У ті часи княжни могли виходити заміж у дуже ранньому віці — Верхуславі було лише вісім років, що було звичною практикою для династичних шлюбів. Ростиславу, майбутньому її чоловіку було всього 15 років.
ФОто князівські поварні в білгороді. археологічні дослідження
"І справив Рюрик Ростиславу вельми велике весілля, якого ото не бувало в Русі, і було на весіллі князів багато,— понад двадцять князів"

Білгород — ідеальне місце для весілля

Весілля відбулося у Білгороді, одному з найважливіших центрів Русі. Це місто мало всі необхідні ресурси для організації масштабного святкування: достатньо простору, розкішні палати для всіх гостей та їх свити, розвинену інфраструктуру для виконання повного циклу обслуговування. Білгород мав князівські поварні, які могли забезпечити приготування великого розмаїття іжі на любий смак. Білгород забезпечував достатню кількість обслуговуючого персоналу для запрошених гостей, високий рівень обслуговування, бо їхав на весілля весь світ тодішнього шановного суспільства, комплекс розваг. Саме тут, в Білгородській дерев’яній церкві святих Апостолів, відбулося вінчання, яке провів єпископ Максим.

Найграндіозніше святкування в історії Русі

Такого бенкету та святкування не бачили ні за часів Володимира Великого, ні за Ярослава Мудрого, ні навіть за Володимира Мономаха. Весільні урочистості зібрали понад двадцять князів з їхніми подружжями, військову дружину, слуг і гостей з усієї Русі. Це були сотні, якщо не тисячі людей, яких потрібно було розмістити, нагодувати та розважити.
Князь Рюрик, як батько нареченого, забезпечив гостей розкішними бенкетами, дарами та видовищами. Верхуслава отримала в подарунок місто Брягинь, що підкреслювало її високий статус як княгині. Свати ж, повертаючись до Суздаля, були щедро обдаровані золотом і коштовностями.
ФОТО. Дерев'яна церква в Рогатині
Значення події для історії Русі
Весілля 1188 року стало не лише родинною подією, а й важливим політичним актом, що зміцнив союз між князівствами.
Через 52 роки, у 1240 році, монголи захоплять Київ, і Русь більше не зможе дозволити собі таких пишних свят. Саме тому це весілля стало своєрідною віхою — апогеєм князівської розкоші та могутності Русі перед її майбутніми потрясіннями.
Про цю подію складали билини, які передавалися з покоління в покоління, адже подібних святкувань більше не було на теренах Русі

З локацією "Князівські поварні" ви можете ознайомитись в Програмі Розвитку під номером 1.2

Автор статті Сміцькой Дмитро
Ми пропонуємо створити історико-археологічний та парковий комплекс з туристичними локаціями, які описані в розділі Програма розвитку, в поєднанні з містами відпочинку, об'єктами харчування, місцями торгівлі, сувенірними лавками, спортивними локаціями.
Якщо Вам сподобалась стаття, будь ласка поділіться нею зі своїми друзями та знайомими. Зайдіть, будь ласка, на наші ресурси у |Facebook|, |Telegram| і підпишіться, щоб отримувати сповіщення про дослідження, статті, новини. Поширте на своїх сторінках в ФБ, Інстаграм, поставте лайк. Допоможіть зробити унікальну історію Білгорода відомою!