Історії про Білгород Київський
Художник О. Васянович. Стародавній Білгород.
З заходу до Білгорода вели такі стародавні шляхи: Магістральний, гостинець Івницький, Білогородський гостинець або Старий Житомирський, який йшов від німецького Регенсбурга до Галицько-Волинського князівства і далі через Житомир та Білгород на Київ. По ньому княгиня Анна, донька Ярослава Мудрого їхала виходити заміж за французького короля Генріха I і стати королевою Франції.

Перетинаючи розвідний міст західного напрямку біля порту на річці Ірпінь, починається підйом - Брамів узвіз в стародавнє місто Білгород. На шляху узвозу знаходиться давня криниця. Далі дорога йде вгору через яр, високі вертикальні схили якого, висотою приблизно 40 - 50 м стоять, наче стіни, з оборонними спорудами на горі. Ширина яру 15 - 20 м і звужується у формі пляшки до 10 - 12 м перед міцною брамою. При розбудові Білгороду було поєднано переваги ландшафту місцевості з воєнними інженерними спорудами, що зробило місто неприступним, про що свідчить літопис. Якщо хтось би вирішив напасти з цього напрямку на місто, опинився би у пастці під ніщивним обстрілом захисників.
Старий шлях
Брамів узвіз знайдено завдяки стародавньому плану міста 1909 р.
(локація №4)
На сьогоднішній день Брамів узвіз не використовується, навіть місцеві жителі не знають де він проходить, хоча він знаходиться в центрі села. Ця історична стародавня дорога Русі, яка має велику історію зараз перекрита. З однієї сторони є обмеження виходу - на ній викопано копанку прямо на дорозі, а з другого боку, де дорога виходить на вулицю Володимирську - стоїть будівля, загорожена парканом. Ця дорога зараз захаращена деревами і виглядає наче джунглі. Люди скидають у яр сміття, перетворивши дорогу на сміттєзвалище, але є і позитивний момент - завдяки цьому дорога гарно збереглася і має історичний рельєф.
План розвитку Брамового узвозу
Брамів узвоз - пішохідна вулиця з історичними локаціями, по якій з Дитинця можна спуститися на набережну. Маршрут: Брамів узвіз (локація 4, який проходить через браму (локація 4.1), колодязь (локація 4.2), на набережну (локація №5 ) і розвідний міст (локація №4.3). На набережній також можна почати маршрут від парковки біля сучасного мосту (локація №P3)
Схема стародавнього Білгороду на сучасній мапі з локаціями
1
Вирішити питання про розблокування входу на Брамів узвіз з організацією парковки на початку узвозу (локація №P2)
2
Західна брама (локація №4.1)
Збудувати браму в історичному контексті, з дизайном, який поєднує сучасніть і стародавні історичні елементи, в якій буде розміщено об'єкти харчування з панорамним видом на Брамів узвіз, сувенірний магазин, туалет та інше.
3
Стародавній колодязь (локація №4.2)
Знаходиться на Брамовом узвозі. Потребує реконструкції до привабливого вигляду. Можливо цим колодязем користувалися за часів Київської Русі, так як він знаходиться на західному шляху. Він є стародавнім, але не відноситься до літописної згадки, як це стверджується на встановленій недалеко кам'яній плиті і на пам'ятці біля колодязя. Облаштувати сквер з місцем відпочинку.
4
Білгородська набережна (локація №5)
Набережна з зручним паркуванням, з мальовничими краєвидами в екологічно чистому історичному місці, під стінами давнього Білгорода, що простягається вздовж річки Ірпінь, біля берега якої знаходяться доти від укріпрайону ІІ ВВВ. Кафе, зони відпочинку, дитячі та спортивні майданчики, пішохідні і велодоріжки, барбекю та інше.
5
Розвідний Брамів міст (локація №4.3)
Вперше згадується Білгородський розвідний міст у Руському літописі в 1151 році з назвою Обрамів міст. Ця назва походила від західної захисної брами Білгорода. Деякі історики, як Соловйов С.М. та інші, перекладали цю назву як Абрамів, від імені Абрам, не розуміючі походження слова і не знаючи українського слова "брама". Також у 1834 році в Парижі друкується гравюра "Оборона Білогородського моста" Ф.П. Толстого.
Пропонуємо збудувати на цьому місці розвідний міст в історичному контексті на півострів, де розмістити мангальну зону. Також на це місце з оглядового майданчика на дитинці протягнути троллей над Ірпінем чи швидкісний канатний спуск - це аттракціон, гарантуючий шалене захоплення і незабутні враження.
Ми пропонуємо створити історико-археологічний та парковий комплекс з туристичними локаціями, які описані в розділі Програма розвитку, в поєднанні з містами відпочинку, об'єктами харчування, місцями торгівлі, сувенірними лавками, спортивними локаціями.
Якщо Вам сподобалась стаття, будь ласка поділіться нею зі своїми друзями та знайомими. Зайдіть, будь ласка, на наші ресурси у |Facebook|, |Telegram| і підпишіться, щоб отримувати сповіщення про дослідження, статті, новини. Поширте на своїх сторінках в ФБ, Інстаграм, поставте лайк. Допоможіть зробити унікальну історію Білгорода відомою!