ВисновокІсторія мови, культури, просвітництва на території сучасної Росії — це історія впливу розвиненішої цивілізації на іншу. Це результат складного, багатовікового процесу. Якщо ви хочете зрозуміти, звідки прийшли абетка, російська мова, церковні традиції, писемність і культура — починайте не з Москви, а з Києва. Саме Україна-Русь принесла світло, віру і знання на ті землі, які сьогодні називають Росією.
Приклад 5 міст, заснованих князями України-Русі. Перші церкви, збудовані в цих містах.Князі, будуючи нові міста, брали приклад із уже збудованих у себе на батьківщині в Русі. Вони копіювали все: храми, архітектуру, назви, закони, структуру — в найкращому вигляді.
- Володимир-на-Клязьмі, 990 рік — збудував Київський князь Володимир Святославович. У ті ж роки збудовано церкву Успіння Святої Богородиці. Пізніше кам’яний храм збудував Андрій Боголюбський — син київського князя Юрія Долгорукого.
- Ярославль, 1010 рік — збудував Київський князь Ярослав Мудрий. У ті ж роки збудована церква на честь пророка Іллі.
- Москва, 1147 рік — збудував Київський князь Юрій Долгорукий. Приблизно в ті ж роки збудовано першу церкву в Москві — Різдва Івана Предтечі.
- Суздаль, 982 рік (за істориком Татищевим) — збудував Київський князь Володимир Святославович. У 1024 році згадка в літописі про повстання волхвів і ймовірне будівництво Ярославом Мудрим. Перша згадка про церкву — у 999 році: «святого Олександра-вірменина». У 1096 році літопис згадує створення в Суздалі подвір’я Києво-Печерського монастиря.
- Рязань (стара назва — Переяславль Рязанський), 1095 рік — збудував Чернігівський князь Ярослав Святославич. Собор Бориса і Гліба (князі Русі, сини Володимира) збудовано у 1152 році — майже одразу після заснування Переяславля Рязанського.
Автор статті Сміцькой Дмитро